Ambassador Award

2020Edmonton, ABNominations are now being accepted
2019Calgary, ABNo award
2018Vancouver, BCStu Buck
2017Edmonton, ABPaul Stechly
2016Calgary, ABTyler Everitt
2015Vancouver, BCDan Roach
2014Edmonton, ABNo award
2013Vancouver, BCDon Bezenar
2012Calgary, ABRon & Carol Paley
2011Edmonton, ABHoward & Ingrid Christensen
2010Vancouver, BCAl Pippin
2009Calgary, ABKarl and Barb Grollmuss
2008Victoria, BCAllen Rhodes
Lorne Lapham
2007Edmonton, ABGord Henke
Kim Edmonds
2006Vancouver, BCBob Urban
2005Calgary, ABWayne Watson
2004Vancouver, BCChristine Baron
Brad Hooper
Pat Paiement
Bob DeWaayer
2003Edmonton, ABNo award
2002Victoria, BCNo award
2001Winnipeg, MBBruce Edgar
2000Calgary, ABNo award
1999Saskatoon, SKBert Verwey
1998Vancouver, BCNo award
1997Calgary, ABDoug and Jaquie Looney
Bob Whitehouse
1996Edmonton, ABClyde Turner
1995No award
1994No award
1993Saskatoon, SKBrigit Hawkins
1992Vancouver, BCDoug Allen
Ron Hill – Posthumously
1991Calgary, ABTom Cuddy
Wayne Gedlaman

WABE Excellence in Engineering Award

2020Nominations are now being accepted
2019Vernon Mooers & Darren Kronlund
2018No award given
2017James Belton & Rob Brown
2016Jerry Pendree & Larry King
2015No award given
2014No award given
2013No award given
2012No award given
2011Newcap Alberta Engineering Team
2010CHUM Radio Vancouver: Dual 50KW AM Site Project
2009CTV Calgary: Mega Master Project
2008Global Vancouver: News Project
2007Global TV Calgary: HD Project
2006CTV Vancouver: HDTV Project
– Vladimir Rybarczyk
– Ron Neufeglise
– Rob Koch
– Rob Chambers
– Frank Balcar
– Bobby Rodu

Retirement Award

2020Nominations are now being accepted
2019Brian Gauld
2018Phil Keeling
Bob McKenzie
2017Larry Modney
Bill Lockett
2016Wayne Watson
Len Virog
Peter Nobel
Mike Tofflemire
Don Munro
Emmanuel Fost
Gerry MacDonald
2015Myles Morse
Ken Dann
Randy Malcher
2014Gord Kartz
Bob Hunter
Donald K. Trueman
2013Wayne Lee
2012Allen Knudtson
Emil Adamyk
2011John Wood
George Hamilton, Global Edmonton
Al Adachi, Global Edmonton
Bill Hill
Gord Ballantyne
Gene Bodnar
Richard Pikula
Bob Friesen
Kim Edmonds
2010Ron Harrington (Knowledge, Vancouver)
Dave Newbury (CBC)
Vic Main (Global Vancouver)
John O’Conner (Global Vancouver)
Joel Simmons (Pattison Group, Medicine Hat)
2009Richard Coleman (CTV Calgary)
Jim Hutchings (Golden West, Weyburn/Estevan)
2008Ed Edwards (CH Global, Victoria)
Mike Footz (CH Global, Victoria)
Neil Tagert (CITY TV, Vancouver)
2007Stan Kanaga
Bruce Beford
2005Mel Hoyme
Dave Glasstetter
Mel Stauffer
2006Koichai = (Knowledge) Vancouver

R.W. Lamb Award

2020Nominees now being accepted.
2019Al Pippin (retired) & Dan Gold Corus Entertainment
2018No award
2017Owen Martin
2016No Award
2015No Award
2014No award
2013No award
2012No award
2011Gord Henke
2010Mike Fawcett
2009Jack Hoeppner
2008Dave Newbury
2007Richard Coleman
2006No award
2005John Bruins
2004No award
2003Doug Allen
2002S.W. Davis
2001No award
2000Ken Fowler
1999No award
1998No award
1997Bill McCambly
Len Gilbart
Lorne McBride – Posthumously
1996Tak Negoro
1995Alex White
Ernie Rose
Humphrey Davies
Merv Pickford
1994Andy Malowanchuk – Posthumously
1993Frank Makepeace
Gordon Skuttle
Lynn Hoskins – Posthumously
1992Bob Lamb
Clint Nichol – Posthumously
Earle Connor – Posthumously
George Young – Posthumously
J. Fred Weber
Jack Gordon
Neil East – Posthumously
Peter Macintosh
Tom Van Ness – Posthumously

Spirit Award

2019Mark Crichton
2018Marco Auriti
2017No Award
2016Brian Mayer
2015Nathan Pachal
2014Brad Hooper
2013Laverne Siemens
2012No award
2011Peter Gillespie
2010Len Virog
Bob Brennert
2009Dale Coutts
2008Neil Tagert
2007Tom Davies, Bob Hunter
2006Bob Urban
2005John Bruins, Richard Coleman

WABE Scholarship

2019Red River College in Winnipeg, MB
2018BCIT in Vancouver, BC
2017SAIT in Calgary, AB
2016SIAST in Saskatoon, SK
2015BCIT in Vancouver, BC
2014NAIT in Edmonton, AB
2013Red River College in Winnipeg, MB
2012SAIT in Calgary, AB
2011SIAST in Saskatoon, SK
2010BCIT in Vancouver, BC
2009NAIT in Edmonton, AB
2008Camosun College in Victoria, BC
2007Red River College in Winnipeg, MB
2006BCIT in Vancouver, BC
2005SAIT in Calgary, AB
2004BCIT in Vancouver, BC
2003NAIT in Edmonton, AB
2002Camosun College in Victoria, BC
2001Red River College and Assiniboine Community College in Winnipeg, MB
2000SAIT in Calgary, AB
1999SIAST in Saskatoon, SK
1998BCIT in Vancouver, BC
1997SAIT in Calgary, AB
1996NAIT in Edmonton, AB
1995SIAST (Palliser Campus) in Regina, SK
1994Red River College and Assiniboine Community College in Winnipeg, MB
1993SIAST in Saskatoon, SK
1992BCIT in Vancouver, BC
1991SAIT in Calgary, AB
1990NAIT in Edmonton, AB
1989Moose Jaw Tech in Regina, SK
1988Red River College and Assiniboine Community College in Winnipeg, MB